Sida 1 av 1

Markering Green

Postat: 17 sep 2018, 20:32
av Lefty71
Enkelt rakt på sak.
Får man placera bollen på markeringsknappen och putta bollen därifrån?



Sent from my iPhone using Svensktgolfforum

Re: Markering Green

Postat: 18 sep 2018, 06:04
av MaxP
Lefty71 skrev:
17 sep 2018, 20:32
Enkelt rakt på sak.
Får man placera bollen på markeringsknappen och putta bollen därifrån?



Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Nej.

Re: Markering Green

Postat: 02 apr 2019, 10:14
av KENO
MaxP skrev:
18 sep 2018, 06:04
Lefty71 skrev:
17 sep 2018, 20:32
Enkelt rakt på sak.
Får man placera bollen på markeringsknappen och putta bollen därifrån?



Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Nej.
Regel?

Re: Markering Green

Postat: 02 apr 2019, 10:33
av Sandstream
KENO skrev:
02 apr 2019, 10:14
Regel?
Kan inte regelns nummer men "markeringsknappen" får bara användas för att markera bollen på green. Du får inte använda den till något annat som har med spelet att göra.

Re: Markering Green

Postat: 02 apr 2019, 10:43
av Enannantanke
Lefty71 skrev:
17 sep 2018, 20:32
Enkelt rakt på sak.
Får man placera bollen på markeringsknappen och putta bollen därifrån?
Hur får du in markeringsknappen under bollen från början? :)

Re: Markering Green

Postat: 02 apr 2019, 12:49
av KENO
Sandstream skrev:
02 apr 2019, 10:33
KENO skrev:
02 apr 2019, 10:14
Regel?
Kan inte regelns nummer men "markeringsknappen" får bara användas för att markera bollen på green. Du får inte använda den till något annat som har med spelet att göra.
Jag tror det är regel 8.2a

Denna regel gäller endast för en spelares avsiktliga åtgärder för att förändra andra fysiska förhållanden i syfte att påverka sin boll i vila eller slag som ska slås.

Rätta mig den som vet bättre.