Fri dropp i myrstack?

Här snackar vi golfregler...
Användarvisningsbild
Sandstream
Inlägg: 2207
Blev medlem: 22 jun 2014, 17:53
Ort: Bro Hof

16 maj 2019, 09:47

När jag började spela fick jag lära mig rätt tidigt av mina medspelare att om bollen eller stansen befinner sig i en myrstack så är det fri dropp närmaste vägen ut inom en klubblängd eller i flagglinjen. Tycker det är helt rätt eftersom det vore grymt att förstöra de små myrornas hus.

I går uppstod en diskussion då min medspelares boll låg bredvid en myrstack och han skulle vara tvungen att stå i den för att kunna slå sitt slag.
Självklart fick han fri dropp men jag började fundera på vad regeln egentligen säger och det gjorde mig förvånad.

Myror räknas inte som ett djur utan som en insekt. Om insekten inte är farlig ska bollen spelas som den ligger.
Enligt Decision 23/5 räknas dock insekter som lösa naturföremål som man får flytta men då får inte bollen röra sig.

Tolkar det hela som att bollen ska spelas som den ligger även om det är i en myrstack.

Då är frågan varför vi inte spelar efter den regeln? Har vi kanske någon lokalregel i Sverige som behandlar myrstackar?
MaxP
Inlägg: 4113
Blev medlem: 11 maj 2014, 22:05

16 maj 2019, 14:35

Sandstream skrev:
16 maj 2019, 09:47
När jag började spela fick jag lära mig rätt tidigt av mina medspelare att om bollen eller stansen befinner sig i en myrstack så är det fri dropp närmaste vägen ut inom en klubblängd eller i flagglinjen. Tycker det är helt rätt eftersom det vore grymt att förstöra de små myrornas hus.

I går uppstod en diskussion då min medspelares boll låg bredvid en myrstack och han skulle vara tvungen att stå i den för att kunna slå sitt slag.
Självklart fick han fri dropp men jag började fundera på vad regeln egentligen säger och det gjorde mig förvånad.

Myror räknas inte som ett djur utan som en insekt. Om insekten inte är farlig ska bollen spelas som den ligger.
Enligt Decision 23/5 räknas dock insekter som lösa naturföremål som man får flytta men då får inte bollen röra sig.

Tolkar det hela som att bollen ska spelas som den ligger även om det är i en myrstack.

Då är frågan varför vi inte spelar efter den regeln? Har vi kanske någon lokalregel i Sverige som behandlar myrstackar?
Det är inte så att myror går under "bogrävande" djur i regelboken?
Edit: Jag läser att du skriver att myror är insekter men stacken är ju trots det deras bo tänker jag.
Användarvisningsbild
Ringman76
Inlägg: 90
Blev medlem: 04 apr 2015, 15:51

16 maj 2019, 15:26

Tillhör inte myrstackar en lokal regel..
Precis som fridlysta blommor mm.

Sent from my [Samsung] using Svensktgolfforum mobile app

Driver: TM M2 D-type
Fairwaywood: TM M2
Hybrid: TM M2
Utility: Srixon Z U65
Järn: TM P770 (4)5-Pw
Wedgar: TM W Milled grind 50,54,58
Putter: TM Spider Tour black
Grepp: Golfpride Tour Velvet Jumbo, Garsen Ultimateo black
Klubb: Sölvesborg GK
Hcp: Singel
Användarvisningsbild
Ringman76
Inlägg: 90
Blev medlem: 04 apr 2015, 15:51

16 maj 2019, 17:11

På min hemmabana är myrstack MUA tydligen.
Men ingår i lokal regel.

Sent from my [Samsung] using Svensktgolfforum mobile app

Driver: TM M2 D-type
Fairwaywood: TM M2
Hybrid: TM M2
Utility: Srixon Z U65
Järn: TM P770 (4)5-Pw
Wedgar: TM W Milled grind 50,54,58
Putter: TM Spider Tour black
Grepp: Golfpride Tour Velvet Jumbo, Garsen Ultimateo black
Klubb: Sölvesborg GK
Hcp: Singel
MaxP
Inlägg: 4113
Blev medlem: 11 maj 2014, 22:05

16 maj 2019, 18:13

Myror definieras mycket riktigt som insekter i regelboken och roligt nog får du alltså inte fri dropp för en myrstack eftersom myrorna anses vara ett löst naturföremål. :lol: Med andra ord får du flytta hur mycket myrstack du vill så länge du inte rubbar bollen. Gissningsvis står det i många lokala regler precis som Ringman skriver att det är fri dropp.
Användarvisningsbild
Sandstream
Inlägg: 2207
Blev medlem: 22 jun 2014, 17:53
Ort: Bro Hof

16 maj 2019, 20:05

MaxP skrev:
16 maj 2019, 18:13
Myror definieras mycket riktigt som insekter i regelboken och roligt nog får du alltså inte fri dropp för en myrstack eftersom myrorna anses vara ett löst naturföremål. :lol: Med andra ord får du flytta hur mycket myrstack du vill så länge du inte rubbar bollen. Gissningsvis står det i många lokala regler precis som Ringman skriver att det är fri dropp.
Jag lutar också åt att det är så men det vore kul att veta vilken regel det är, om den är gemensam för hela Sverige osv :)

Har mailat regelexperten på Svensk Golf men hon skulle vara borta ca 1 vecka till.
Användarvisningsbild
Sandstream
Inlägg: 2207
Blev medlem: 22 jun 2014, 17:53
Ort: Bro Hof

24 maj 2019, 10:18

Fick detta svar nu!

Det har ju kommit nya regler 2019 så Decision 23/5 finns inte längre.

I nya reglerna finns under definitionen "Lösa naturföremål" även myrstackar angivet.

En myrstack består därför enligt reglerna av lösa naturföremål vilket gör att du får ta bort "stickorna" utan plikt så länge du inte rubbar bollen. Se Regel 15.1

Men, det är fullt tillåtet att en klubb anslår en lokal regel som säger att myrstackar är mark under arbete vilket gör att spelaren kan ta lättnad utan plikt enligt Regel 16.1. (Se Model Local Rules F11.)

Med vänlig hälsning
Christina Rodman
Skriv svar