Ej godkänd klubba

Här snackar vi golfregler...

Ej godkänd klubba

av Linusg » 10 jul 2014, 12:28

Om jag har en klubba (wedge i detta fallet) som ej är godkänd enl R&A. Får man spela hcp grundande sällskapsrond med dessa ?
Eller får jag inte ens ha den med på banan ?

Blev en miss då jag beställde nämligen, stod inget på sidan men när den kom så satt de en lapp på om att den ej var godkänd.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Inlägg: 125
Blev medlem: 18 jun 2014, 21:19

Re: Ej godkänd klubba

av Iarwain » 23 aug 2014, 14:19

Det är inte tillåtet att spela handicapgrundande ronder med klubbor som bryter mot reglerna.

VÄGLEDANDE KOMMENTAR:
ICKE GODKÄNDA HANDICAPRONDER I HÄNDELSE AV DISKVALIFIKATION
Resultat som har blivit diskvalificerade på grund av tekniska överträdelser när det inte går att
fastställa hur stor fördel spelaren kan ha tillskansat sig genom att bryta mot en regel accepteras
inte för handicapsättning:
...
c. Regel 4-1, 4-2, 4-3 och 4-4: Användande av en eller flera klubbor som inte överensstämmer
med, eller på annat sätt bryter mot reglerna.
 
Inlägg: 3
Blev medlem: 23 aug 2014, 14:10

Re: Ej godkänd klubba

av Linusg » 23 aug 2014, 15:28

Klubban är redan utbytt mot en tillåten :) så det påverkar ej sgf touren :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Inlägg: 125
Blev medlem: 18 jun 2014, 21:19


Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst
cron