Regelfråga: Pluggad boll

Här snackar vi golfregler...

Regelfråga: Pluggad boll

av Sandstream » 21 aug 2015, 10:52

Har försökt få klarhet i vad som gäller för en pluggad boll utanför den klippta delen av spelfältet och kontaktade bland annat Svensk Golf som skulle föra frågan vidare men de återkom aldrig.

Så här säger regel 25-2:

25-2. Pluggad boll
En boll som ligger i sitt eget nedslagsmärke i marken på en finklippt
del av spelfältet får lyftas, rengöras och droppas, utan plikt, så nära
som möjligt den punkt där den låg men inte närmare hålet. När
bollen droppas måste den först träffa en del av banan som tillhör
spelfältet.
Med ”finklippt del” avses varje del av banan, även stigar genom ruffen,
som är nedklippt till samma höjd som fairway eller lägre.


Men så hittade jag den här informationen och det jag egentligen undrar är om det är en ny regel som gäller eller ett förslag till en kommande regel?

http://rk.golf.se/sv/startsida/lokala-r ... altet.aspx

Lättnad för pluggad boll på hela spelfältet
hela spelfältet får en boll, som ligger i sitt eget nedslagsmärke i marken, utan plikt lyftas, rengöras och droppas så nära som möjligt intill den punkt där den låg, dock inte närmare hålet. När bollen droppas måste den först träffa en del av banan som tillhör spelfältet.
Användarvisningsbild
 
Inlägg: 1907
Blev medlem: 22 jun 2014, 17:53
Ort: Bro-Hof

Re: Regelfråga: Pluggad boll

av MaxP » 21 aug 2015, 11:04

Sandstream skrev:Har försökt få klarhet i vad som gäller för en pluggad boll utanför den klippta delen av spelfältet och kontaktade bland annat Svensk Golf som skulle föra frågan vidare men de återkom aldrig.

Så här säger regel 25-2:

25-2. Pluggad boll
En boll som ligger i sitt eget nedslagsmärke i marken på en finklippt
del av spelfältet får lyftas, rengöras och droppas, utan plikt, så nära
som möjligt den punkt där den låg men inte närmare hålet. När
bollen droppas måste den först träffa en del av banan som tillhör
spelfältet.
Med ”finklippt del” avses varje del av banan, även stigar genom ruffen,
som är nedklippt till samma höjd som fairway eller lägre.


Men så hittade jag den här informationen och det jag egentligen undrar är om det är en ny regel som gäller eller ett förslag till en kommande regel?

http://rk.golf.se/sv/startsida/lokala-r ... altet.aspx

Lättnad för pluggad boll på hela spelfältet
hela spelfältet får en boll, som ligger i sitt eget nedslagsmärke i marken, utan plikt lyftas, rengöras och droppas så nära som möjligt intill den punkt där den låg, dock inte närmare hålet. När bollen droppas måste den först träffa en del av banan som tillhör spelfältet.


Det du refererar till är ett förslag till tävlingsledningen på eventuella lokala regler. Denna regel rekommenderas om skicket på banan skulle kräva det (exempelvis extremt blött).
 
Inlägg: 3629
Blev medlem: 11 maj 2014, 22:05

Re: Regelfråga: Pluggad boll

av Sandstream » 21 aug 2015, 12:49

MaxP skrev:Det du refererar till är ett förslag till tävlingsledningen på eventuella lokala regler. Denna regel rekommenderas om skicket på banan skulle kräva det (exempelvis extremt blött).
Okej! Då vet jag att det inte är någon regel som gäller för alla tillfällen :)
Användarvisningsbild
 
Inlägg: 1907
Blev medlem: 22 jun 2014, 17:53
Ort: Bro-Hof


Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst