Ingen kan väl säga annat än att dessa två herrar är det hetaste på golfhimmeln just nu (kanske att Fowler luktar lite i kanten). McIlroy har haft annat än en bra säsong och står skadad inför årets tredje major. Spieth har vunnit årets två första, har chans på en Grand Slam och tog i helgen ytterligare en snygg seger som uppvärmning. McIlroy och Spieth har presenterat något som t.ex. Tiger Woods saknade - en riktig rivalitet.
Spieth och McIlroy är båda unga, hungriga och världstopp. Detta är upplagt för 10+ år med rivalitet av absolut toppklass. Lägg till att det är en amerikan och en europé och vi har PGA Tourens våtaste dröm.
Vi har den hetlevrade McIlroy mot 45åringen som är fast i en 21årings kropp. Frågan jag ställer mig är vem som kommer dominera av dessa två herrar? Vad tror du?